Appollon Musagete Quartett

22 maja 2017 r., godz. 19:00, sala balowa Zamku w Łańcucie

APOLLON MUSAGETE QUARTETT
W programie:
J. Haydn – Kwartet smyczkowy op. 64 nr 5
K. Penderecki – Kwartet smyczkowy nr 3 „Kartki z niezapisanego dziennika”
E. Grieg – Kwartet smyczkowy nr 1 g-moll, op. 27
Cena: 40 zł

 

Zespół założony przez czterech polskich artystów w 2006 roku w Wiedniu. Występuje w największych salach koncertowych. Obecnie zaliczany jest do światowej czołówki kwartetów smyczkowych. Zwycięzca 57. edycji Międzynarodowego Konkursu Muzycznego ARD w Monachium w 2008 roku. Jako laureat cyklu ECHO „Rising Stars” polski zespół koncertował w renomowanych salach Barcelony, Aten, Luksemburga, Paryża, Amsterdamu, Hamburga, Kolonii, Salzburga, Birmingham, Brukseli i Sztokholmu. Kwartet jest również gościem prestiżowych festiwali.

W 2010 roku w Goslar odbyła się pierwsza edycja festiwalu Apollon Musagete Festival pod artystycznym patronatem polskiego zespołu, na której pojawili się m.in. członkowie legendarnego Alban Berg Quartett. Kwartet współpracował z takimi orkiestrami jak BBC Symphony Orchestra, Dresdner Philharmoniker, Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum, Dohnanyi Budafok Orchestra z Budapesztu oraz Heidelberger Philharmoniker wykonując dzieła na kwartet smyczkowy i orkiestrę.

Ważne miejsce w intensywnej działalności artystycznej AMQ zajmuje promocja polskiej muzyki kameralnej oraz współpraca ze współczesnymi kompozytorami. Obok klasycznych pozycji, zespół w swym repertuarze posiada dedykowane mu dzieła, inspirowane mitologiczną postacią Apollona – przewodnika muz. Zainteresowanie artystów współczesnym językiem muzycznym objawia się również we własnych próbach kompozytorskich. W 2011 roku, nakładem Doblinger Verlag, ukazała się pierwsza wspólna kompozycja kwartetu – Multitude, zainspirowana kwartetem smyczkowym Witolda Lutosławskiego i powstała w wyniku fascynacji tym dziełem.

Zespół otwarty jest również na współpracę z artystami spoza kręgu muzyki klasycznej, czego przykładem jest nagranie płyty w 2011 roku wspólnie z wokalistką i pianistką Tori Amos. Płyta Night of Hunters znalazła się na pierwszym miejscu klasycznej listy Bilboard, równocześnie będąc w pierwszej dziesiątce w dwóch innych kategoriach (muzyka rokowa i alternatywna). Koncerty trasy promującej płytę odbyły się 43 miastach Europy i USA.

Na lata 2012-2014 AMQ został objęty programem BBC Radio 3 „New Generation Artists” czego rezultatem jest wzmożona aktywność koncertowa i nagraniowa w Wielkiej Brytanii w tym okresie. W 2014 roku Apollon Musagete Quartett został laureatem „Paszportu Polityki” oraz brytyjskiej nagrody Borletti-Buitoni Trust Award. Wszyscy członkowie AMQ są laureatami programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”, przyznawanego wyróżniającym się artystom młodego pokolenia.