Ivan Monighetti

25 maja 2017 r., godz. 19:00, sala balowa Zamku w Łańcucie

Orkiestra Kameralna Wratislavia
Jan STANIENDA – dyrygent
Ivan MONIGHETTI – wiolonczela
W programie:
G. Ph. Telemann – Suita Don Kichot [Uwertura – Przebudzenie się Don Kichota – Jego walka z wiatrakami – Westchnienia miłosne do Księżniczki Dulcynei – Oszukany Sancho Pansa – Galop Rosynanta – Odpoczynek Don Kichota]
L. Boccherini – Koncert wiolonczelowy D-dur G.479 [Allegro – Adagio – Allegro]
A. Vivaldi – Koncert wiolonczelowy G-dur RV 413 [Allegro – Largo – Allegro]
G. Rossini – I Sonata a quattro G-dur [Moderato – Andantino – Allegro]
A. Dvořák – Serenada na smyczki E-dur op. 22 [Moderato – Tempo di Valse – Scherzo (Vivace) – Larghetto – Finale (Allegro vivace)]
Cena: 60 zł

 

Ivan Monighetti

Ostatni student Mścisława Rostropowicza w Moskiewskim Konserwatorium. Laureat wielu międzynarodowych konkursów, w tym Międzynarodowego Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Od tamtej pory cieszy się dużym uznaniem, które wiodło go przez całą Europę, a także Amerykę, Japonię i Koreę.

Jako solista występował z wieloma największymi światowymi orkiestrami i dyrygentami, m.in. Kurtem Masurem, Charlesem Dutoit, Valery Gergievem, Muhaiem Tangiem, Krzysztofem Pendereckim, Mścisławem Rostropowiczem, Andreiem Boreyko, Dmitriem Kitaenko. Jego rewelacyjne występy na najważniejszych festiwalach muzyki współczesnej i przyjaźnie z kompozytorami przyniosły mu renomę w dziedzinie muzyki współczesnej. Wiele utworów zostało napisanych specjalnie dla niego, a obecnie stanowią one część dorobku w dziedzinie utworów na wiolonczelę.
Po jego debiucie dyrygenckim na Festiwalu im. Haydna w Wielkiej Brytanii zdobył uznanie jako solista w grze na wiolonczeli i dyrygent o międzynarodowej renomie. Dyrygował m.in. Angielską Orkiestra Festiwalową im. Haydna, Österreichisch-Slowakische Philharmonie, Moskiewską Orkiestrą Symfoniczną, Sinfonia Juventus, Musica Viva Moscow, Gregoriańską Orkiestrą Kameralną, Algarve Symphonie, Orkiestrą Festiwalową Viva Cello. W latach 2014-2016 jako dyrygent i solista był artystą rezydentem w Filharmonii Artura Rubinsteina w Łodzi. W październiku 2016 r. zadebiutował w Orkiestrze Filharmonii w Rotterdamie na Cello Biennale w Amsterdamie, gdzie przedstawił światową premierę Koncertu wiolonczelowego Roba Zuidama.

Występuje w szwajcarskiej telewizji i nagrał dla wytwórni Erato, Harmonia Mundi, Orfeo, Wergo, DUX. Jego najnowsze nagrania zawierają dzieła Aleksandra Knaifela (ECM), Koncerty na wiolonczelę i Menuety Haydna (DUX). Na obu płytach pojawia się jako wiolonczelista i dyrygent. Jest on dyrektorem artystycznym festiwalu VIVA CELLO w Szwajcarii i profesorem w klasie wiolonczeli w Akademii Muzycznej w Bazylei i Escuela Superior Reina Sofia w Madrycie. Został nagrodzony w Polsce Fryderykiem w 2003 r. oraz otrzymał wyróżnienie zasłużony dla kultury polskiej w 2015 r.

Orkiestra Kameralna Wratislavia

Jan Stanienda, wirtuoz skrzypiec i wybitny koncertmistrz w 1996 roku postanowił powołać do życia Orkiestrę Kameralną Wratislavia.

Muzycy, których wybrał należeli do grona laureatów konkursów, pedagogów uczelni muzycznych i znamienitych artystów. Założeniem Orkiestry było interpretowanie oraz promowanie muzyki kameralnej w elastycznej i swobodnej wędrówce pomiędzy epokami czy stylami. Pierwszy koncert Orkiestry odbył się w ramach festiwalu Warszawskie Spotkania Muzyczne Muzyka Dawna – Muzyka Nowa 1996. Następnie Orkiestra koncertowała zarówno w Polsce, jak i na świecie (Niemcy, Petersburg i Syberia, Chiny oraz Meksyk) Wratislavia współtworzyła także oprawę muzyczną inauguracji 46. Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu goszczącego Papieża Jana Pawła II.

Zespół stał się pomysłodawcą, a zarazem gospodarzem corocznego Festiwalu Muzyki Kameralnej Wieczory w Arsenale. Coraz szersze kontakty Orkiestry zaowocowały nie tylko koncertami z mistrzami muzyki poważnej w Polsce i na świecie czy wyjazdami na trasy zagraniczne, ale także ciekawym dorobkiem nagraniowym, z którego trzy płyty uzyskały prestiżowe nagrody i nominacje. Album „Haydn, Denisov – Cello Concertos”, z udziałem Marcina Zdunika (wiolonczela), został nagrodzony Fryderykiem 2010. Płyta „Muzyka polska” otrzyamła nominację do Fryderyka 2002. Natomiast krążek „La Streghte 2” z udziałem Katarzyny Dudy został nominowany do Fryderyka 2001. Orkiestra dokonała także szeregu prawykonań utworów współczesnych kompozytorów polskich, licznych nagrań radiowych i telewizyjnych.

Jan STANIENDA

Legendarny polski koncertmistrz, wybitny kameralista, błyskotliwy wirtuoz. Studia ukończył w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie prof. Krzysztofa Jakowicza.

Od 1975 r. był członkiem Polskiej Orkiestry Kameralnej Jerzego Maksymiuka, a od 1977 jej koncertmistrzem i solistą. W 1976 roku został wyróżniony na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. N. Paganiniego w Genui.

Grał z wieloma znakomitymi muzykami, takimi jak Sir Yehudi Menuhin, Maurice Andre, Michala Petri, Wanda Wiłkomirska, Krzysztof Jakowicz, Janosz Starker, Barbara Hendricks,Moris Bourge, Lidia Grzanka-Urbaniak, Krzysztof Jabłoński, Andriej Gridczuk, Grzegorz Nowak, Tadeusz Wojciechowski, Guy Touvrone.

Od 1986 do 2000 r. był koncertmistrzem orkiestry Sinfonia Varsovia, a w latach 1993-1995 jako dyrektor artystyczny prowadził orkiestrę Leopoldinum. Oprócz koncertów z Sinfonią Varsovią i Polską Orkiestrą Kameralną, koncertował i prowadził wiele zespołów kameralnych i symfonicznych. W latach 1991/92 jako Premier violon solo prowadził Orchestre de Chambre National de Toulouse. Z orkiestrą tą wystąpił na Koncercie na rzecz Pokoju w Dubrowniku z udziałem Barbary Hendricks. W 1998 roku w Spive Hall w Atlancie na koncercie galowym z okazji przystąpienia Polski do NATO.

Jako solista i dyrygent występował we wszystkich krajach europejskich oraz na wszystkich kontynentach. Na swoim koncie ma szereg nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. Jest pomysłodawcą, twórcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzyki Kameralnej Wieczory w Arsenale oraz laureatem Wrocławskiej Nagrody Muzycznej (2006).