Ive Mendes

21 maja 2017 r., godz. 19:00, koncert plenerowy

Ive MENDES – diva muzyki jazzowej (bossa nova)
Zespół Instrumentalistów brytyjskich
Kwintet smyczkowy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej
Cena: 60 zł

Kupując bilet poprzez stronę internetową www.festiwallancut.pl należy najpierw przejść do wybranego sektora z rozwijanej listy, a następnie wybrać odpowiednie miejsce.

Ive Mendes

„Każda z moich piosenek opowiada o jednym momencie, jednej historii, jednej fazie mojego życia. Jestem marzycielką, a śpiewam, ponieważ chcę przyczynić się do stworzenia lepszego świata na mój własny sposób.”

W żyłach urodzonej w brazylijskim Ceres wokalistki płynie krew francuskich, hiszpańskich, portugalskich i indiańskich przodków, co znajduje odzwierciedlenie w jej twórczości. Przyrównywana czasem do Sade artystka posiada własny styl oraz osobowość, którą fascynuje każdego.
Muzyka Ive Mendes urzeka słuchaczy intymną atmosferą upalnego wieczoru wypełnionego nastrojem bossa novy, samby, jazzu, soulu, popu i chilloutu oraz zmysłowym głosem artystki. Inspiracją jest dla niej jej ojczysty kraj Brazylia oraz życie. Śpiewa o namiętności, magii i intensywności związku z mężczyzną, którego kocha lub którego chciałaby pokochać.
Muzyka zawsze grała ważną rolę w życiu Ive. W rodzinnych stronach śpiewała w kościele, uczyła się gry na pianinie, studiowała muzykę na Uniwersytecie w Goianii, a także sama nauczała. Po pewnym czasie postanowiła skoncentrować się na swojej muzycznej karierze. Występowała w lokalnych kafejkach i szybko zdobyła grupę wiernych fanów. Pierwsza z jej piosenek „Casticais” została okrzyknięta przez brazylijska prasę rewelacją.
Jej talent został szybko dostrzeżony, a błyskawicznie się rozwijała. W 1999 roku przeniosła się do Londynu, gdzie rozpoczęła współpracę z producentem Robinem Millarem, którego nazwisko kojarzone jest m.in. z Sade. Robin zachwycił się głosem Ive, która zaśpiewała dla niego… zostawiając wiadomość na jego automatycznej sekretarce. Z jego udziałem doszło do wydania debiutanckiego albumu zatytułowanego po prostu „Ive Mendes”, który przyniósł artystce międzynarodową sławę i uznanie. Dziś subtelne, południowe rytmy i ciepły głos Ive Mendes są doskonale znane mieszkańcom wielu krajów.
Światło świec, latynoskie rytmy oraz bose stopy artystki tworzą niepowtarzalny klimat i tło dla głosu Ive, okrzykniętej przez krytyków „brazylijską Sade”. Ive ujmuje słuchaczy nie tylko swym śpiewem, ale także osobowością. Potrafi nawiązać z publicznością intymny kontakt i dotrzeć do serca każdego z nich.
Artystka podczas koncertów, poza największymi przebojami z pierwszych dwóch albumów takimi jak „If you leave me now”, „Natural High”, „Night Nights” czy „I don’t wanna talk about it”, prezentuje również utwory, które podane jako bossa novy nagrała na swojej najnowszej trzeciej już studyjnej płycie zatytułowanej „Bossa Romantica” wydanej przez Sony Music w listopadzie 2016 roku.
Najnowszy album został nagrany przez Kevina Armstronga znanego ze współpracy m.in. z Davidem Bowie i Iggy Popem. Singiel „You make me feel brand new” zmiksował legendarny Miles Walker, kilkakrotnie nagradzany statuetką Grammy.

 

Zespół instrumentalistów brytyjskich

Christian Marsac – gitarzysta
Multiinstrumentalista, autor tekstów, kompozytor i producent. Wykształcenie zdobył we Francji, a następnie w wieku 20 lat przeniósł się do Anglii. Grał sesje zarówno w studiu nagraniowym, jak i na trasie koncertowej z wieloma artystami, w tym z: Terence Trent D’Arby, Alison Moyet i Yazz.

John McKenzie – basista
Urodził się w rodzinie z tradycjami muzycznymi. Ojciec był wybitnym reżyserem muzycznym, aranżerem i pianistą. Rozpoczęcie gry na fortepianie we wczesnym dzieciństwie stworzyło mu podstawy do jego przyszłej kariery basisty, gitarzysty i aranżera. W wieku 17 lat stworzył swój pierwszy profesjonalny zespół i zagrał ok. 520 koncertów. Jego kariera przybrała ogromne tempo i szybko stał się jednym z najbardziej rozchwytywanych basistów w Londynie, Los Angeles i Paryżu. Występował w prestiżowych miejscach, takich jak m.in.: Rock In Rio, the Hollywood Bowl, Royal Albert Hall. Znakomicie sprawdza się także jako kompozytor i aranżer.
Oprócz Ive Mendes, nagrywał i koncertował z: Sealem, Pretenders, Eurythmics, Davidem Bowie, Bobem Dylanem, Lionelem Richie, Tiną Turner, Peabo Bryson, Shakirą, Wham!, Sinead O’Connor, Eric Burdonem oraz Charlesem Aznavourem i innmi.

Tristan Banks – perkusista
Pracował jako muzyk sesyjny, budując swoją reputację kompetentnego, wszechstronnego i autentycznego światowej klasy perkusisty. Grał z wieloma artystami, reprezentującymi rozmaite gatunki muzyczne, w tym z: Royem Ayersem, Davem Valentinem, Idrisem Mohammedem, Davidem Gilmourem, Marcosem Valle, Carleen Anderson i Mayrą Andrade.

Oli Savill – instrumenty perkustyna
Zaczynał swoją karierę jako perkusista freelancer w Londynie po studiach w instytucie Ignacio Cervantesa w Hawanie na Kubie i przez krótki czas w Drumtech w Londynie. Występował i nagrywał z wieloma artystami między innymi z: Airto Moreira, Dom Um Romao, Basement Jaxx, Yasmin Levy, Shakira, Dayme Arocena, Pet Shop Boys. Jest również współautorem, producentem kilku płyt, które wydał pod różnymi nazwami.