Historia

Zamek w Łańcucie – jedna z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Europie rozbrzmiewał muzyką już w pierwszych dziesięcioleciach XVIII wieku dzięki właścicielom Zamku z rodu Lubomirskich, a później Potockich.

Wielowiekowe tradycje muzyczne na Zamku w Łańcucie zostały odrodzone w 1961r. –  w czerwcu tegoż roku Państwowa Filharmonia w Rzeszowie i jej dyrektor Janusz Ambros zainaugurowali pierwsze „Dni Muzyki Kameralnej” przekształcone w 1981 roku przez ówczesnego dyrektora artystycznego Bogusława Kaczyńskiego w „Festiwal Muzyki Łańcut”, a od 1991 r. – przez pełniącego 16 lat funkcję dyrektora Filharmonii i Festiwalu Wergiliusza Gołąbka – w „Muzyczny Festiwal w Łańcucie”, który stał się wydarzeniem o zasłużonej dziś światowej renomie i „najsłynniejszym obecnie Festiwalem w Polsce” – jak się wyraził Krzysztof Penderecki.

W formule Festiwalu mieszczą się recitale wybitnych śpiewaków i  instrumentalistów, gwiazd estrady, jak i koncerty renomowanych orkiestr i zespołów kameralnych, a także sesje naukowe i warsztaty muzyczne. Koncerty w ramach Festiwalu odbywają się w różnorodnych miejscach, które współgrają z charakterem prezentowanych dzieł – Sali balowej Muzeum Zamku w Łańcucie, zamkowym parku, gdzie mają miejsce koncerty plenerowe,  Bazylice oo. Bernardynów w Leżajsku, Synagodze łańcuckiej oraz sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej. W ciągu kilkudziesięcioletniej historii  Festiwalu wykonano wiele arcydzieł światowej literatury muzycznej od muzyki dawnej po współczesną; dzieł instrumentalnych, wokalnych, wokalno – instrumentalnych, takich jak oratoria i opery, ze szczególnych uwzględnieniem muzyki polskiej. Szerokie spektrum Festiwalowych koncertów objęło także jazz i projekty stojące na pograniczu różnych gatunków sztuk. Każdy z koncertów okraszony jest słowem wybitnych muzykologów, którzy uzupełniają program cennym komentarzem.

O renomie Muzycznego Festiwalu w Łańcucie mogą świadczyć znakomite nazwiska artystów, którzy zaszczycili go swą obecnością. Są wśród nich m.in: Adam Harasiewicz, Rafał Blechacz, Joseph Malovany, Mischa Maisky, Shlomo Minz, Andreas Scholl, legendarny tenor – Jose Carreras, Kate Liu, Julian Rachlin, Piotr Beczała, José Cura czy Artur Ruciński . Festiwal cieszy się ogromnym zainteresowaniem i każdorazowo przyciąga kilkutysięczne rzesze słuchaczy. Pomimo licznych przemian, jakie przechodził przez 60 lat swego istnienia nadal zachowuje charakter muzycznego święta docierając do coraz szerszego kręgu odbiorców. Niezmiennym i bezcennym walorem Festiwalu pozostaje niepowtarzalna atmosfera łańcuckiego zamku i jego otoczenia, pozwalająca słuchaczom przenieść się w świat piękna i kultury muzycznej opartej na wielowiekowej tradycji. W utrzymaniu ciągłości i wysokiego poziomu artystycznego Muzycznego Festiwalu w Łańcucie pomagają – obdarzając go wsparciem finansowym, życzliwością i przyjaźnią – nasi Darczyńcy i Melomani. Każda kolejna edycja Muzycznego Festiwalu w Łańcucie, to również nowa, ważna karta zapisana w historii kultury Podkarpacia.